OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Svätý Otec František

     Príhovory a aktivity Sv. Otca Františka - TU

Novým, v poradí už 266. pápežom, sa  stal Argentínčan Jorge Mario  Bergoglio, arcibiskup z Buenos Aires. Nástupca Benedikta XVI. na svätopeterskom stolci prijal meno František.

Vatikán 13. marca 2013 (TK KBS) - Za nového Svätého Otca bol zvolený 76-ročný argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio SJ, ktorý prijal meno František.Je prvým pápežom s týmto menom. Vyše stotisíc ľuďom, ktorí sa zhromaždili na Námestí Sv. Petra vo Vatikáne, to oznámil francúzsky kardinál protodiakon Jean-Louis Tauran. Krátko po 20:20 h z lodžie balkóna baziliky 266. hlava Katolíckej cirkvi po prvý raz udelila požehnanie Urbi et orbi (Mestu a svetu). Zvolenie vôbec prvého pápeža z Latinskej Ameriky ohlásil svetu krátko 19:00 h biely dym vychádzajúci z komína vatikánskej Sixtínskej kaplnky a zvony na Bazilike sv. Petra. Kardinál Tauran voľbu potvrdil o takmer hodinu neskôr tradičnou formulou "Annuntio vobis gaudium magnum: habemus papam" (oznamujem vám veľkú radosť: máme pápeža). Ľudia zhromaždení na Námestí sv. Petra vo Vatikáne prijali signalizáciu bielym dymom i oznámenie s veľkým nadšením a potleskom.

Novozvolený pápež František z balkónu Baziliky sv. Petra udelil prvé požehnanie. Najskôr však vyzval k modlitbe za emeritného pápeža Benedikta XVI., po ktorom preberá úrad. Vyzval tiež k modlitbe za celý svet a za bratstvo v Cirkvi. Prítomných veriacich tiež poprosil, aby sa modlili i za neho. Po udelení požehnania opäť poďakoval za "vrelé prijatie". "Zajtra sa idem modliť k Panne Márii a prajem vám dobrú noc," povedal František, prvý jezuita a prvý latinsko-americký pápež, ktorý zasadne na pápežský stolec.

Hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi po oznámení novinárom povedal, že oficiálne meno nového pápeža sa uvádza bez rímskej číslice za menom. Informoval tiež, že krátko po svojom zvolení Svätý Otec František zavolal svojmu predchodcovi a dohodol si s ním stretnutie. Inauguračná svätá omša sa uskutočnila v utorok 19. marca 2013 (sviatok sv. Jozefa) na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Nového Svätého Otca zvolili kardináli po piatich kolách 75. konkláve. Ide o druhého pápeža v treťom tisícročí. Na jeho voľbe sa zúčastnilo 115 kardinálov zo všetkých svetadielov. Novozvolený Svätý Otec nahradil nemeckého predchodcu Benedikta XVI., ktorý sa posledný februárový deň roku 2013 vzdal svojho úradu. Pontifikát ukončil po takmer ôsmich rokoch. Osemdesiatpäťročný Benedikt XVI. povedal, že cíti ťarchu staroby a že mu na riadne vykonanie úradu nezostávali sily.