TRNAVSKÁ NOVÉNA
História obrazu
Obraz Panny Márie Trnavskej bol namaľovaný podľa milostivého obrazu, ktorý sa nachádza v rímskej Bazilike sv. Alexeja a Bonifáca. O pôvode tohto obrazu je viac verzií, hlavne v súvislosti so sv. Alexejom. Rímska maľba Panny Márie je v pozlátenom kovovom ráme, ktorý dal zhotoviť španielsky kráľ Karol IV. Milostivý obraz predstavuje Pannu Máriu samotnú a má hnedastú farbu. Spomínaný rímsky obraz sa tešil veľkej úcte. Do Ríma prichádzali aj z naši krajania.
V roku 1585 vrátil sa z rímskych štúdií František Forgáč od mladosti veľký ctiteľ Panny Márie. Predpokladá sa, že on priniesol maľbu Panny Márie. Od roku 1586 bol kanonikom, od roku 1587 vesprémskym biskupom, od roku 1596 nitrianskym biskupom a od roku 1607 ostrihomským arcibiskupom a kardinálom v Trnave. Zomrel 16.októbra 1615. Pochovaný je v Dóme sv. Mikuláša v Trnave. Panna Mária Trnavská je namaľovaná na dreve veľkosti 89,5 x 71 centimetrov. Kým rímska maľba má zreteľné črty východného umenia, trnavská je skrášlenou kópiou. Ušľachtilá a milá tvár Panny Márie je v závoji, okolo hlavy má svätožiaru, ľavú ruku na srdci, pravá je pozdvihnutá a obrátená dlaňou von. Na pozadí sú ozdobné kosoštvorce vyplnené ľaliovitými krížmi. Maľba bola umiestnená na múre severnej bočnej lode a po prístavbe bočných kaplniek (1629 – 1636) bola umiestnená v Kaplnke Svätého kríža.
Modlitby k Panne Márii Trnavskej
Ľútostivá Kráľovná neba i zeme, zhliadni na svoje kajúce dietky a prijmi vďaky za všetky dobrodenia, ktoré si nám vyprosila u svojho Božského syna.
Ďakujeme ti najmä za premnohé dobrodenia, ktoré si vyprosila nášmu národu a nášmu mestu v ťažkých časoch utrpenia, vojny a moru.
Vrúcne ťa prosíme, ochraňuj náš národ a naše mesto teraz i v budúcnosti. Ráč nám vyprosiť pokojné časy, aby sme mohli ešte viacej chváliť tvoje milosrdenstvo a so všetkými svätými i s celou Cirkvou zvelebovať Božie dobrodenia.
Milostivá panenská Matka Mária, s najhlbšou poníženosťou ťa ctíme a velebíme v tomto zázračnom obraze, na ktorom sa v smutných časoch vnútorných i vonkajších nepokojov a morovej rany v tejto krajine objavili slzy a krvavý pot. Ctíme a velebíme tvoje súcitné prečisté srdce. Padáme na kolená a z hlbokosti svojej duše voláme: Ukáž svoje horké slzy svojmu Božskému Synovi, vypros nám odpustenie našich hriechov. Vypros nám pomoc vo všetkých našich potrebách. Ochraňuj nás vo všetkých našich úzkostiach a protivenstvách. Zdvihni, ó nebeská Kráľovná, svoju mocnú pravicu. Odvráť od našej vlasti a jej občanov mor, hlad a vojnu. Zdvihni svoju materinskú ruku, žehnaj svoje verné deti, ktoré sa k tebe vinú s úctou a láskou. Pomáhaj nám rásť vo svätých čnostiach, teba vždy viac milovať, v milosti tvojho Božského Syna žiť i umrieť, aby sme sa tak raz mohli s ním a s tebou v nebi radovať. Amen.
S cirkevným schválením
Ó, naša nebeská a najláskavejšia Matka, aby sme si celkom zabezpečili tvoju štedro milostivú ochranu, ktorú tak často a ochotne dala si nám pocítíť, obetujeme ti seba; celý svoj život venujeme tvojej prevzácnej službe; pripájame sa výlučne k tvojim tak verne oddaným ctiteľom, ktorí apoštolskou horlivosťou a neúnavnou obetavosťou snažia sa všetko obnoviť v Kristovi. S nimi jednomyseľnd, všemožne budeme sa usilovať, aby naši premilí rodičia, drahí bratia, sestry, príbuzní, priatelia i všetci známi vrúcne a usilovne navštevovali vždy bohoslužby, najmä v nedeľu a vo sviatok; aby čím horlivejšie využívali všetky prostriedky milostí; aby svoj nemravne hriešny stav bezodkladne zamenili zákonným manželstvom; aby ťažko chorí kresťania prijatie sviatostí umierajúcich neodkladali na ostatný čas a aby boli milosrdne navštevovaní, v biede podporovani, v krížoch potešovaní kresťanskými dušami; aby odpadlíci a všetci od pravej viery odvrátení privedení boli čím skorej naspäť do lona jedine spásonosnej Cirkvi; aby pravoveriaci vždy verejne vyznávali svoju vieru, najmä účasťou na verejných sprievodoch a na púťach; aby statne bojovali proti obrazom, knihám, časopisom, výkladom, ktoré urážajú nábožnosť a mravnosť; aby obetavo podporované bol náboženské spolky členstvom, modlitbou i hmotnou pomocou; aby čítaná a všemožne šírená i hmotne podporovaná bola katolícka tlač.
POD SVOJU OCHRANU
Pod svoju ochranu prijmi nás, prosíme,Matička Trnavská, srdcia ti nesieme.Plné sú vrúcnosti, tiež prosieb úprimných.Mať naša trnavská, Synovi prednes ich.Pod svojím ochranným plášťom vždy ukry nás,Milosť nech svätú nám nespáli hriechu mráz!Duše nech naše sú vždy čisté a krásnez duševných zápasov vyveď ich víťazne.Veď Bohu milšie sú sťa bohatstvá klamné,Mať naša trnavská, zomrel Syn tvoj za ne.Pod svojím ochranným plášťom...Keby však telo, svet i s hadom pekelnýmzískať si chceli ich hrozbou či prosením:ty svoju pravicu nad nami stále maj.Mať naša trnavská, priveď nás v nebies raj.Pod svojím ochranným plášťom...
AJ V TREŤOM TISÍCROČÍ